Abstraktit – Abstracts

Työryhmien abstraktit – Abstracts for the workshops

 

1. KANSATIEDE KAUPUNGISSA – URBAN ETHNOLOGY (Pj. /Chair Timo J. Virtanen, timvir@utu.fi)

Perjantai – Friday (in English):

The Urban Lights of Turku (Kensuke Shimizu)

Urban wildscapes and sensory environmental relationships in Turku, Finland (Inkeri Aula)

Mga – The Birthplace of Talve –  1919-2019 (Natalia Taksami)

Navigating the vanilla-normative world as a kinky individual (Johanna Pohtinen)

Lauantai – Saturday:

Muurit ympärillä (Marja-Liisa Räisänen)

Kaitafilmit kaupunkikuvastoina (Salla Tenkanen)

Lähiöetnografiaa valokuvatyöpajoissa (Päivi Leinonen)

Rauhaa ja rinnakkaiseloa Israelissa Haifan Wadi Nisnasin kristityn vähemmistön kautta tarkasteltuna (Merja Issa)

 

2. MAASEUTU- JA YMPÄRISTÖETNOLOGIA – RURAL AND ENVIRONMENTAL ETHNOLOGY (Pj./Chair Maija Lundgren, maija.lundgren@utu.fi)

Perjantai – Friday:

Veden alle hukutetut kylät (Eeva Uusitalo)

Asumisen, talouden ja sivistyksen jokiympäristö – talous- ja sivistyssykli Östermyran ruukin sosiokulttuurisessa miljöössä 1800-luvulla (Kirsi Hänninen)

Edelleen kylän sydän – lakkautettu kyläkoulu kylätalona (Tauno Linkoranta)

Suomalaisen maatalouden murros suljetuilta markkinoilta kohti jakamistaloutta (Leena Erälinna)

Lauantai – Saturday:

Konginkankaalta maailmalle – exploration and book on roots & cultural change (Marjatta Huhta)

He asuivat Muolaassa (Pirkko Raitasalo)

Lyhyt loppukeskustelu (pj. Maija Lundgren)

 

3. TYÖ JA ARKIELÄMÄ – WORK AND EVERYDAY LIFE (Pj./Chair Maija Mäki, maija.j.maki@utu.fi)

Perjantai – Friday:

Käsityötä hyödyksi ja iloksi (Marketta Luutonen)

Neuletyö iäti arjessa mukana (Anna Rauhala)

Kustomkulttuurin uuskäsityöläisyys synnyttää uusia työtilaisuuksia ja uuden asiakaskunnan (Pekka Mannermaa)

Uranuurtajat ja tuotekehittäjät – esimerkkejä Etelä-Viron käsityömestareiden nykyajan työalueilta (Madis Rennu)

Lauantai – Saturday:

Työn murros kansatieteen näkökulmasta (Tytti Steel)

Naisten arki ja työt tekstiiliteollisuudessa 1950–1970-luvuilla (Maria Vanha-Similä)

Työnteko ja sen merkitys Lempiäisten sukuseuran jäsenten lapsuus- ja nuoruusmuistoissa (Eija Schwartz)

Merimiehet ja laivat – työ ja teknologinen muutos (Ulla Kallberg)

Työn muutos – Miten vähemmistöohjelmatarjonta SVT:llä muuttuu vähemmistöjen mukana (Anu Tolonen)

 

4. MUSEOT JA ARKISTOT – MUSEUMS AND ARCHIVES (Pj./Chair Hanneleena Hieta, hansav@utu.fi)

Perjantai – Friday:

Kirjoitettu kenttätyö arkistossa (Kirsi Hänninen)

Päiväkirjojen ja kirjeiden tie etnologisen tutkimuksen kohteiksi (Johanna Nylund)

Yksityisarkistot digiajassa (Lena Karhu & Niina Koskihaara)

Rauman museon kotiseutuarkisto – pohdintoja kotiseutuarkiston roolista kulttuuriperintöprosesseissa (Minna-Liisa Salonsaari)

Lauantai – Saturday (in English):

History in Ethnology – Ethnology in History (Ildikó Sz. Kristóf CSc)

The transformative power of intangible cultural heritage (ICH) in museums (Katriina Siivonen)

Museum of Ethnography Budapest – new building, new concept (Zsuzsa Szarvas)

The Unoffial ‘Vicinitology’ in the Soviet Union 1937–1984 (Jaakko Linkamo)